R18PDJS-220S
klarna
18+, T&C apply, credit subject to status | Learn more
Also pay viavisamcamexklarnapaypalapplepaygooglepay
Features
  • 2 piece combo kit containing a Percussion Drill and Jigsaw
  • The R18PD3 Percussion Drill is ideal for screwdriving or drilling in wood, masonry or metal. It has 50Nm of torque, a 13mm ratcheting chuck and 2 gears to control your max speed
  • The R18JS Jigsaw is ideal for cutting wood at a variety of angles. It has a stroke length of 25mm, speed control and a 4 stage pendulum for enhanced control and performance
Also Available As
Product Description
As part of the Ryobi 18V ONE+™ system of over 200 cordless tools for the home, garden, automotive, crafting and much more, the Ryobi 18V ONE+™ R18PDJS-220S Cordless Combi Drill & Jigsaw Starter Kit is the perfect power tool set for drilling and screwdriving into wood, metal, plastic and masonry as well as cutting intricate shapes in wood, plastic and metal.
A versatile set ideal for both casual DIYers or those looking to upgrade, the percussion drill is a great all-rounder and will come in useful for most DIY tasks. Its 13mm (½in) chuck and 50Nm of torque allows the use of larger drill bits making it more versatile in a wider range of tasks. If you’re looking to build a shed or put some shelves up on a brick wall, this a great drill for tasks that require any drilling or screwdriving. Featuring a two-speed gearbox with 24-torque settings allows the user to adjust the power and speed to match the material and task. An essential in any tool kit, this jigsaw is a versatile cutting saw with a 4-stage pendulum action that can deliver fine cuts up to aggressive cuts. Featuring one-handed speed control and lock on switch allows for greater control and manoeuvrability. The tool-less blade clamp ensures quick and easy blade changes, this jigsaw is compatible with all T-Shank blades. This jigsaw incorporates an LED light and blower to improve cut line visibility.
Using a 2ah battery (included), the Ryobi R18PDJS-220S can drive up to 600 4x32mm wood screws and cut up to 12 metres of 13mm ply on a single charge. This is a starter kit - 2x2ah Compact Lithium+ batteries and charger are included.